Myrkdalen april 2016 – i stedet for Hemsedalen!
I den kommende sæson prøver vi at flytte april-turen fra Hemsedalen til Myrkdalen. Samtidig afholdes turen 2 uger tidligere end normalt.
I forlængelse af Hemsedal-turen 2015 var vi 2 dage i Myrkdalen hvilket dels gav os et godt indblik i det skimæssige potentiale og dels gjorde det muligt at forhandle nogle – syntes vi selv – meget favorable aftaler på plads.
Myrkdalen er kendetegnet ved ekstreme snemængder. Der var ca. 5m sne på toppen den 20. april 2015 da Bente og jeg var på besøg.
På denne tur udbydes også Off-piste introduktionskursus (der kræves ingen off-piste erfaring og og der kan ikke deltages i anden skiskole).
Som idrætsforening er vi lovmæssigt forpligtet til at indhente børneattester på alle instruktører mv. i direkte og vedvarende kontakt med børn under 15 år.